Faktem je, že mladí lidé často chtějí samostatnost. Proto se také mnohdy touží odstěhovat od rodičů. Ne vždy je však snadné najít ten pravý okamžik, kdy bychom měli tento krok učinit. Rodiče často chtějí, aby u nich jejich potomci zůstali co nejdéle, zatímco mladí naopak touží po co největší nezávislosti. Není tedy jednoduché tyto věci skloubit. Naštěstí existuje několik rad, kterými se přitom můžeme řídit. Tou první a nejdůležitější je samozřejmě dostupnost bytu, což není tak snadné. Bydlení je dnes drahé, a jen těžko dostupné. Jistě, můžeme si vybrat pronájem, a to je také možnost, kterou mnoho mladých lidí volí, avšak ani to není v dnešní době levné.
Nehledě na fakt, že zdaleka ne všude k tomu existuje příležitost, neboť zdaleka ne všichni vlastníci bytů jsou ochotni je pronajmout. Dále však znamená odstěhování obvykle také to, že by daný člověk měl být schopen platit své účty. Jednoduše řečeno, pokud se odstěhujeme, v podstatě to znamená, že zakládáme svou vlastní rodinu. Pokud jsou pak mladí dva a chtějí žít spolu, pak se obvykle o výdaje podělí. Ovšem když chce mladý člověk bydlet sám, počítá se také, že si vše sám zaplatí. Pravdou bohužel je, že finanční situace dnes mnoha lidem nedovoluje osamostatnit se.
To je také důvod, proč se věk, kdy mladí odchází od rodičů, neustále zvyšuje. Často se totiž stane, že mentálně je člověk připraven bydlet sám, a bylo by to také dobré pro jeho vývoj, nemůže, neboť na to zkrátka nemá peníze. Je to dáno především tím, že developeři staví spíše domy pro bohaté než sociální byty. Jistě, dává to smysl, vydělají na nich víc. Avšak je jasné, že tím trpí především lidé, kteří jsou ve finanční tísni. A to není něco, co bychom měli brát na lehkou váhu. Mohlo by se totiž nakonec stát, že se z bydlení stane nikoliv právo, nýbrž výsada pouze těch nejbohatších.