Máte doma výrobky z oceli, které je zapotřebí opatřit nátěrem a ještě před tím je zbavit starého nátěru, koroze, mastného šmíru a dalších nečistot? Máte několik možností, jak to udělat.
Tou první je smirkové plátno či smirkový papír. S jeho pomocí vyčistíte zejména rovné povrchy, které jsou relativně čisté, a potřebují pouze zbrousit povrchovou vrstvu. Vyžaduje to ale velkou fyzickou námahu a ne vždy výsledek odpovídá vašemu snažení. Jestliže chcete povrchu natírat základovou a poté finální barvou, musíte jej také důkladně odmastit, například technickým benzínem.
Druhou možností je drátěný kartáč. A to buď ruční, anebo ve formě nástavce na elektrickou vrtačku nebo brusku. Kartáče jsou velmi spolehlivé, ale nedostanete se s nimi do všech záhybů a musíte mít také obrobek perfektně upnutý, jinak vám od rychle se otáčejícího kartáče vystřelí, jako z praku. Nezřídka se stává, že dojde ke zranění, kdy vám součástka vyklouzne z ruky a vletí vám do obličeje.
Třetí, a zdá se, že nejlepší možností, je mobilní, případně externí pískovačka. Mobilní pískovačkou rozumíme uzavřenou kabinu pro menší předměty, tou externí je pistole, s níž se pískují velké kovové součástky a konstrukce.
Pískování kovových a někdy i betonových či dřevěných předmětů je velmi efektivní způsob odstraňování nepatřičných nečistot z povrchu včetně koroze. Využívá se k tomu několik typů abraziva, například křemičitý písek nebo speciální skleněné kuličky, tzv, balotina tryskání. Zatímco pískem docílíte hrubšího zásahu, balotinou se provádí spíše finální začišťovací operace. Pískování v kabinách je pro obsluhu velmi bezpečné, protože se provádí v uzavřeném prostoru, ovšem u pískování externího je zapotřebí ochranných oděvů, zejména rukavic, kukly a pevné vesty, které chrání zejména hlavu a hrudník před odletujícími kusy rzi, barev a pískovacího abraziva.