Inflace. Slovo, které skloňují média každý den. Vidíte o ní zprávy v televizi, čtete o ní v novinách, najdete o ní bezpočet článků na internetu. Je to slovo, které děsí většinu národa. Hlavně poslední roky.
Co to vlastně inflace je? Inflace je obecný nárůst cen za produkty nebo služby. To, že se zdražuje, je normální, ale vlivem inflace se nezdražují jen jednotlivé výrobky, ale stoupají obecně ceny za úplně všechno. Pokud to zjednodušíme, znamená to, že to, co jste si koupili před pár lety za pět set korun, si dnes koupíte třeba za tisíc korun.
Inflaci by úměrně měly růst i naše platy. Ne vždy tomu tak ale je. A v posledních letech je tomu spíše naopak. Spousta lidí musí dále vyžít s takovou výplatou, jakou měli, než začala inflace stoupat. Zatímco většinu let byla inflace spíše pozvolná, v posledních letech vlivem pandemie covidu-19 a ekonomické krize způsobené válkou mezi Ruskem a Ukrajinou, se vymkla kontrole. Přesáhla 10 %, což je vysoká hodnota, na kterou spousta lidí nestačí správně reagovat.
Zaměstnavatelům tím vzrostly náklady na energie, výrobu, pronájmy prostor. A tak jim nezbývají peníze na to, aby zvýšily platy svým zaměstnancům. Jenomže i zaměstnancům rostou náklady. Platí více za jídlo, dopravu, energie, nájemné. A tak jsme se dostali do začarovaného kruhu, z kterého nevíme, jak se dostat ven.
Inflace se pozvolna zpomaluje, ale stále je na vysoké hodnotě. Spousta lidí se tím dostala do těžké situace, s kterou jim musí pomáhat stát, například formou sociálních dávek. Reakce státu ale není vždy tak rychlá, jak bychom potřebovali a systém sociálních dávek je v současnosti nastavený tak, že ne vždy se dostane pomoci těm, kteří to opravdu potřebují.
Zlepší se to do budoucna? Předpokládáme, že ano. Bude to ale trvat dlouhou dobu, a můžeme předpokládat, že náš čekají krušné roky.
Více se dozvíte na Inflace škodí každému Nebankovní hypotéka.