Pokud se dnes řekne hmyz, většina z nás si představí brouky, případně komáry či dokonce vážky. Ti všichni mají jednu věc společnou – malou velikost. Dnes nenajdeme živočicha z třídy hmyzu, který by dosahoval skutečně velkých rozměrů.
Tak tomu však nebylo vždy. V dávných druhohorách a třetihorách se po naší planetě proháněly například vážky s až dvoumetrovým rozpětím křídel. Ostatní druhy hmyzu byly také podstatně větší, než je známe dnes. Je tedy pochopitelné, že se vědci zajímali o to, co způsobilo tuto redukci velikosti.
Je jasné, že to nemohla být potrava. Koneckonců, v druhohorách žili dinosauři, a někteří z nich dosahovali skutečně obřích rozměrů. Také světelné či teplotní podmínky se příliš nezměnily. Jistě, přišlo ochlazení a doby ledové, avšak vždy existovaly teplé kraje, kam se mohl hmyz uchýlit. Co tedy stálo za zmenšením velikosti hmyzu, zvláště když savci se naopak zvětšili?
Odpověď nabízí obsah kyslíku v atmosféře. Ten byl totiž v době, kdy zde poletoval a pochodoval obří hmyz, mnohem vyšší, než jaký máme dnes. Vyšší obsah kyslíku v atmosféře pak znamenal, že jej bylo možné využít více pro svaly, které si tak mohly dovolit být větší. Výsledkem pak byly obří rozměry. To je mimo jiné také to, co umožnilo sauropodům dorůstat obřích rozměrů.
Postupně se však obsah kyslíku snížil na dnešních 21 %, kdy jej již není dostatek k tomu, aby mohly vzniknout větší formy bezobratlých. Ti se proto byli nuceni tomuto trendu přizpůsobit tím, že se zmenšili.
To se samozřejmě nestalo najednou, byl to proces trvající statistíce let, kdy ty nejmenší exempláře měly nejvyšší šanci na přežití, a tento trend se pak v dalších generacích opakoval. A jelikož velikost je vlastnost hodně dědičná, je pochopitelné, že tito malí rodiče plodili zase malé potomky. Z nich opět přežili především ti nejmenší, dokud jsme se nedostali na dnešní úroveň.
Dnes je kyslík v atmosféře, nebo spíš jeho objem, relativně stabilní, takže se žádné hromadné změny ve velikostech jakýchkoliv živočichů nedějí. Nikdo však nemůže vědět, co přinese budoucnost.