Češi, Moravané a Slezané jako jeden národ dovedou vzít za práci a prosadí se i jako kutilové. S tímto vědomím jsme pověstní v mnoha zemích světa a na české pověstné „zlaté ručičky“ nedají dopustit ani v Německu a v Rakousku. Češi jsou také významnými objeviteli a vynálezci, a tak o našem národu nelze tvrdit, že by byl nějak nevýznamný a nezajímavý. Kutilství má v naší zemi takovou tradici, že se mnozí nadšenci pouští i do projektů vysloveně neznámých a velmi obtížných. Kupříkladu do stavebních činností, s nimiž nemají mnoho zkušeností, anebo vůbec žádné. Pouze je někde „okoukají“, zběžně si prohlédnou jejich postup a dají se do práce.
U výstavby cihlové zdi, zhotovení fasády, sádrokartonové konstrukce a dalších podobných stavebních záležitostí to jde celkem snadno, protože tu vystačíte s běžným ručním nářadím. Jenže pokud si chcete sami postavit betonový plot z odlévaných panelů, tak jednoduché to nebude.
Každá deska něco váží – s betonovými ploty je to podobné, jako s výstavbou panelových domů za socialismu. Panely se tehdy odlévaly v „panelárnách“, jedna z nich kupříkladu sídlila na okraji města Kladna, a zhotovené panelové desky se pak na stavbu převážely kamiony s návěsy a ke stavbě domů se využíval klasický stavební jeřáb. Betonové panely na plot nejsou sice tak velké, ale rozhodně nejsou jako pápěří – každý z nich váží více, než 70 kg. A zvedat panel do výšky dvou metrů, na to už také potřebujete jeřáb, alespoň ten mobilní – autojeřáb.
Kdo za vás vykope jámy pro sloupky – montáž betonových plotů začíná výkopovými pracemi a nejde tu jen o několik otvorů do země, jestliže je plot kolem celé parcely, pak počítejte třeba s devadesáti otvory o hloubce 80 cm. Profesionálové si s tím poradí za pár dnů, vy se s tím budete trápit třeba celý měsíc a možná i déle. A když zrovna narazíte na tvrdý terén, například na kameny, můžete tu mít i velké problémy.